Monica-Cristina Anisie, în vârstă de 52 de ani, este propunerea pentru funcţia de ministru al Educaţiei în Guvernul Veştea, la aproape şase ani de la ultimul său mandat în acelaşi portofoliu, conform News.ro.
Anisie este profesoară de limba şi literatura română cu grad didactic I, titulară la Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu" din Bucureşti, şi deţine o experienţă de peste două decenii în administraţia educaţiei, cu funcţii la toate nivelurile sistemului, potrivit aceleiaşi surse. A absolvit Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine a Universităţii din Bucureşti în 1996 şi deţine două titluri de master - unul în management educaţional la SNSPA şi altul în integrare europeană la Universitatea Hyperion, conform News.ro.
A fost inspector şcolar general adjunct în Bucureşti între 2009 şi 2011, consilier prezidenţial pentru politici educaţionale în mandatul lui Traian Băsescu, secretar de stat în Guvernul Cioloş şi ministru al Educaţiei în ambele guverne conduse de Ludovic Orban, în perioada noiembrie 2019 - decembrie 2020, potrivit aceleiaşi surse. Din 2020 este senator de Bucureşti şi preşedintă a Comisiei pentru Învăţământ din Senat, funcţie din care a iniţiat peste 110 proiecte legislative, dintre care mai mult de 50 au devenit legi, conform News.ro.
Mandatul său anterior a fost marcat de gestionarea pandemiei de COVID-19, cu trecerea la cursurile online şi lansarea programului Teleşcoala, dar şi de critici pentru întârzierea livrării a 250.000 de tablete destinate elevilor şi pentru înlocuirea prin detaşare a unor inspectori şcolari cu membri PNL, potrivit aceleiaşi surse.
Pe plan politic, Anisie face parte din grupul de 23 de liberali care contestă conducerea actuală a PNL conduse de Ilie Bolojan, după ce partidul a anunţat că nu susţine Guvernul Veştea şi a ameninţat cu excluderea membrilor care acceptă portofolii în acest cabinet, conform News.ro.




















































Opinia Cititorului